msz-wke-4

Herb rodowy Ebruzów. Na czwórdziejnej tarczy znajdziemy Czerwonego Orła Ebruzów (godło Dreamlandu), oraz tradycyjne emblematy monarchii – lilie i korony. W środkowym polu kwiat piwonii.

Wspólnota Korony Ebruzów to platforma współpracy politycznej zaprzyjaźnionych monarchii w ramach wywodzącego się z dreamlandzkiego Weblandu Domu Dynastycznego Ebruzów(domu dynastii panującej w Dreamlandzie od 1998 r.). Organizacja w swym obecnym kształcie powstała w sierpniu 2010 roku, ale jej początki sięgają pierwszej połowy 2007 r., gdy Wspólnotę powołały do życia Dramland, Natania i Nowal. Organizacja w pierwotnym kształcie nie przetrwała próby czasu, jej aktywność ustała dwa lata później. Do idei bliskiej współpracy państw stowarzyszonych z Królestwem Dreamlandu powrócili JKM Robert I i premier Jacques de Brolle w porozumieniu z elderlandzkim mężem stanu – Simonem baronetem McMelkorem. Decyzję o reaktywacji WKE ogłoszono w trakcie obchodów 12. rocznicy istnienia najstarszej polskiej mikronacji (1.08.2010).

W trakcie uroczystej przemowy JKM Robert I wyjaśniał:

“Zdecydowaliśmy się na odnowienie Wspólnoty, która – choć opiera się na poprzedniej – zyskała nową Kartę i nowe możliwości. Pierwszym państwem, z którym nawiązaliśmy współpracę w ramach WKE, jest Królestwo Elderlandu. Cenimy sobie monarchiczny ustrój oraz stabilność i praworządność, a także kulturę dyskusji Królestwa Elderlandu. Na te wartości stawiamy i to one będą w przyszłości decydowały o rozszerzeniu Wspólnoty o kolejne państwa”.

W trakcie uroczystości proklamowano adopcję elderlandzkiego rodu Scottów do herbu Ebruzów, uznając tym samym JKM Hadriana Augusta – ówczesnego króla Edlerlandu – za członka dynastii.

Idea monarchiczna

Tarcza herbowa Królestwa Elderlandu. W polu złotym srebrny jednorożec

Podstawowym założeniem Wspólnoty jest współpraca równorzędnych i autonomicznych partnerów. Zgodnie z art. 1 Karty WKE organizacja łączy “demokratyczne  i niepodległe państwa wirtualne o monarchicznej formie rządów“.  Wśród katalogu kluczowych zasad odnowionej Wspólnoty znajdziemy deklarację o przywiązaniu do idei suwerenności, koordynacji polityki zagranicznej i solidarności krajów członkowskich, które współpracują ze sobą w ramach Rady Wspólnoty.  Honorowe przewodnictwo w WKE sprawuje Konsul.  Jest to funkcja kadencyjna.

W chwili obecnej państwami członkowskimi WKE są DreamlandElderland i Erboka.

Współpraca

Wspólnota Korony Ebruzów to jednak nie tylko standardowa formuła współpracy na płaszczyźnie polityki zagranicznej. To również daleko idąca integracja gospodarczo, walutowa i kulturalna. Karta WKE ustanawia instytucję obywatelstwa wspólnotowego. W efekcie państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o wzajemnej możliwości pełnienia funkcji przez ich obywateli w organach administracji publicznej drugiej strony.