Uniwersalny okręt desantowy Nimitz

UNIWERSALNY OKRĘT DESANTOWY NIMITZ

Uniwersalny okręt desantowy to największy okręt wojenny wyprodukowany w naszych Zakładach Zbrojeniowych. Ma ponad 250 metrów długości i 32 metry szerokości. Jest okrętem uniwersalnym, ponieważ posiada całe zaplecze i środki potrzebne do wykonania uderzenia z morza bez korzystania z zewnętrznego zaopatrzenia lub wsparcia. Chodzi mianowicie o kwatery dla 1.900 żołnierzy desantu, ich sprzętu, aprowizacji, a ponadto pokład dla śmigłowców i samolotów pionowego startu, które mogą przewozić żołnierzy w strefę działań i wspierać ich działania z powietrza. Okręt posiada ponadto wbudowany dok, który przenosi amfibie, barki desantowe i poduszkowce – słowem środki niezbędne do przewożenia desantu na wybrzeże. Z informacji uzyskanych od zamawiającego ten okręt wynika, że będzie on stanowił trzon grupy okrętów desantowych, początkowo wchodząc w skład Królewskiego Dywizjonu Uderzeniowego. Królewska Marynarka Wojenna zamówiła okręt 29 października 2012 roku. Projekt zaakceptowany został 3 listopada, a stępkę położono 5 listopada. Wodowanie okrętu i oddanie go do służby odbyło się 24 listopada 2012 roku.

Istotną cechą tego okrętu jest wyposażenie lotnicze, które oprócz ważnego znaczenia bojowego stanowi o samym koszcie okrętu. Okręt zbudowano za 1,7 mln D, natomiast wyposażenie lotnicze stanowi kolejne 1,8 mln D. Te sumy nie wzięły się znikąd. W zależności od realizowanych zadań uniwersalny okręt desantowy może przewozić 42 śmigłowce transportowe, 20 samolotów pionowego startu/lądowania oraz 6 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych. Oprócz śmigłowców transportowych Królewska Marynarka Wojenna zamówiła 10 samolotów transportowych pionowego startu/lądowania. To zupełna nowość w siłach zbrojnych i stanowiła istotne wyzwanie dla konstruktorów. Należało bowiem stworzyć samolot o podobnych do śmigłowca cechach i jednocześnie znacznie od niego wydajniejszy – działający na innym pułapie, mający lepsze osiągi i potrafiący przewieźć desant dalej niż typowy śmigłowiec. W ten sposób powstał samolot desantowy typu Wichura. Zabiera on na pokład 24 żołnierzy, których może przewieźć na odległość do 400 km od okrętu przy prędkości nawet 360 km/h, czyli ponad dwukrotnie więcej niż typowy śmigłowiec transportowy.

Klasa budowanych uniwersalnych okrętów desantowych otrzymała nazwę od znanego w historii Dreamlandu wojskowego – ministra obrony Nimitza.

Nazwa okrętu: UNIWERSALNY OKRĘT DESANTOWY
Ranga: II
Klasa okrętów: Nimitz
Użytkownik: Królewska Marynarka Wojenna Królestwa Dreamlandu
Ilość zwodowanych okrętów: 2
Ilość okrętów w służbie: 2
Model:

uniwerslany-okret-desantowy-nimitzDANE TECHNICZNO-TAKTYCZNE

Wyporność: 41.000 ton
Długość: 257 metrów
Szerokość: 32 metry
Zanurzenie: 8 metrów
Napęd: 2 turbiny parowe o łącznej mocy 140.000 KM napędzające 2 śruby
Prędkość: 20 węzłów
Zasięg: 9.500 km przy prędkości 14 węzłów
Załoga: 1.100 marynarzy
Pomieszczenia: 1.900 żołnierzy

UZBROJENIE
3 działka uniwersalne kalibru 20 mm
4 działka uniwersalne kalibru 25 mm
4 wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych
4 karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm

WYPOSAŻENIE LOTNICZE
42 śmigłowce desantowe (połowę z nich zamiennie z 10 samolotami transportowymi pionowego startu/lądowania)
20 samolotów szturmowych pionowego startu/lądowania
6 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych

Cena: 3.500.000 D za 1 jednostkę

Jednostki zbudowane:

Numer i nazwa

Położenie stępki

Wodowanie

Wejście do służby

OJKM UD-1 „Kazimierz III Morlandczyk” 05.11.2012 24.11.2012 24.11.2012
OJKM UD-2 „Nimitz”