Zbiór praw Królestwa Dreamlandu
BPSK Nr 278
LDKD #28389
USTAWA FEDERALNA
z dnia 27 września 2008 roku
o kosztach rejestracyjnych w CRIiP.

My, Edward I Artur, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Luindoru, Morlandu, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

na zgodny wniosek Senatorów i Posłów w Naszym Parlamencie zgromadzonych stanowimy, co następuje:

Art. 1.
1. Ustawa niniejsza określa wysokość, zasady uiszczania i zwrotu kosztów za rejestrację w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw, zwany dalej „Rejestrem”, podmiotów gospodarczych i instytucji.
2. Koszty rejestracyjne obejmują opłatę za rejestrację instytucji bądź przedsiębiorstwa, zwaną dalej „opłatą”.
3. Rejestr podlega rejestracji w CRIP-ie jako instytucja.
4. Dostęp do konta bankowego Rejestru otrzymuje każdy z Namiestników Koronnych, a także minister właściwy ds. budżetu i sprawiedliwości.

Art. 2.
1. Opłacie podlega rejestracja prywatnego przedsiębiorstwa a także instytucji, która nie jest finansowana z budżetu państwa.
2. Opłatę uiszcza strona wnosząca o zarejestrowanie podmiotu, na rachunek bankowy Rejestru, najpóźniej w dniu złożenia wniosku.
3. Wniosek, od którego nie została uiszczona opłata w należytej wysokości, zwraca się bez wzywania do jej uiszczenia.
4. Opłata za rejestrację przedsiębiorstwa stanowi dochód Prowincji, wg wniesionych opłat rejestracyjnych. Kwota za rejestracje instytucji stanowi dochód Skarbu Królestwa.
5. Rozliczenie dochodów, o których mowa w ust. poprzedzającym następuje co 6 miesięcy. Za rozdzielenie zebranych opłat poprzez przelanie odpowiednich sum na konta Prowincji i Skarbu Królestwa, odpowiada minister właściwy ds. budżetu.

Art. 3.
1. Opłata podstawowa wynosi:
(1) rejestracja instytucji — 15.000 D;
(2) rejestracja przedsiębiorstwa – 10.000 D.
2. Po wpłynięciu opłaty za wniosek o rejestrację instytucji, minister właściwy ds. sprawiedliwości dokonuje jej aktywacji, jeśli nie zachodzą inne przeszkody w rejestracji określone przepisami odrębnymi.
3. Po wpłynięciu opłaty za wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa, Namiestnik Koronny właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, dokonuje jej aktywacji, jeśli nie zachodzą inne przeszkody w rejestracji określone przepisami odrębnymi.

Art. 4.
Prawo krajowe może zmienić wysokość opłaty, jednak nie może być ona niższa niż 75% i wyższa niż 200% podstawy.

Art. 5.
1. Właściciel podmiotu, który spełnia warunki określone w ust. 4 albo ust. 6 niniejszego artykułu, może zwrócić się z wnioskiem do właściwego ministra o zwrot opłaty za rejestracje podmiotu.
2. Decyzję o zwrocie opłaty za rejestrację przedsiębiorstwa albo instytucji podejmuje minister właściwy ds. budżetu na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. poprzedzającym.
3. Od decyzji, o której mowa w ustępie poprzedzającym, przysługuje odwołanie do Sądu Królestwa w przeciągu 7 dni od wydania decyzji.
4. Zwrotowi opłaty rejestracyjnej podlega instytucja, która w przeciągu 3 miesięcy od rejestracji stanie się własnością Skarbu Królestwa lub stanie się podmiotem finansowanym ze Skarbu Królestwa.
5. Wysokość zwrotu nie może przekroczyć 75% wniesionej opłaty, stosując następujący wzór zwrotów:
(1) w pierwszym miesiącu od rejestracji – 75% poniesionych kosztów;
(2) w drugim miesiącu od rejestracji – 50% poniesionych kosztów;
(3) w trzecim miesiącu od rejestracji – 25% poniesionych kosztów.
6. Zwrotowi opłaty rejestracyjnej podlega przedsiębiorstwo, które w przeciągu 3 miesięcy od rejestracji stanie się własnością Skarbu Królestwa.
7. W obliczeniu wysokości zwrotu opłaty za rejestracje przedsiębiorstwa stosuje się zapisy ust.2 niniejszego artykułu.
8. Za zwrot opłaty rejestracyjnej odpowiada minister właściwy ds. budżetu, który kieruje środki z konta Rejestru na konto ostatniego właściciela podmiotu.
9. Jeżeli właściciel został uznany za osobę ustałą zwrotu dokonuje się na konto Skarbu Prowincji, w której dany podmiot istnieje.

Art. 6.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 października 2008 roku.
2. Opłacie rejestracyjnej podlegają wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które rozpoczną proces rejestracji od dnia 1 października 2008 roku.
3. Rejestracja, o której mowa w art.1. ust. 3. nastąpi najpóźniej w dniu 30 września 2008 roku. Rejestracji dokona Premier.

(-) Edward Artur, R.