Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

U SK 2013/1/P [Sąd Prowincji]

BPSK Nr 3572
FDKD Nr 23/2578

UCHWAŁA
SĄDU KRÓLESTWA

Dnia 18 czerwca 2013 roku

Sąd Królestwa w Wydziale V Prezydialnym w pełnym składzie:
Przewodniczący: Prezes SK król senior prof. jur. net. Edward Artur
Członek: Sędzia SK król senior dr jur. net. Robert I

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 5 – 13 czerwca 2013 roku
sprawy: SK 2013/1/P
z wniosku: Sądu Prowincji
o to, czy należy kontynuować postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po osobie ustałej, która po wszczęciu postępowania została przywrócona do Centralnego Rejestru Mieszkańców

uchwala, co następuje:

I. Przywrócenie osoby ustałej do Centralnego Rejestru Mieszkańców, dokonane na podstawie art. 34 ustawy federalnej o obywatelstwie i stałym pobycie, jest przesłanką umorzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po tej osobie, jeśli przywrócenie to nastąpiło do zakończenia rozprawy głównej.
II. Sąd umarza to postępowanie z urzędu.

UZASADNIENIE

(1)
Pełen zapis przebiegu rozprawy dostępny jest w Pałacu Sprawiedliwości (http://forum.dreamland.net.pl/viewtopic.php?f=105&t=2526)

(2)
Sąd Prowincji, natrafiwszy w toku postępowania na wątpliwość prawną, zwrócił się z pytaniem jak w tenorze sentencji uchwały.

(3)
Do nabycia spadku odnoszą się art. 35-36 ustawy federalnej z dnia 17 marca 2011 roku o obywatelstwie i stałym pobycie (j.t. BPSK nr 2075, dalej: ustawa o obywatelstwie). Z przywołanych przepisów wynika, że spadek otwiera się w dniu ustania osoby – tj. w dniu wykreślenia tej osoby z Centralnego Rejestru Mieszkańców. Z tym dniem na spadkobiercę przechodzą wszelkie prawa należące do spadku po osobie ustałej. Jednocześnie art. 34 tej ustawy stanowi, że przywrócenie osoby ustałej do Rejestru, dokonywane postanowieniem królewskim, następuje m.in. na podstawie „danych dotyczących posiadanego majątku zachowanych w archiwum Rejestru oraz pozostałych rejestrów i informatycznych baz danych Królestwa”. Przepisy te odgrywają pierwszorzędną rolę dla określenia, jaki skutek procesowy ma przywrócenie osoby do Rejestru w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

(4)
Niewątpliwie, przywrócenie osoby do Rejestru na podstawie art. 34 ustawy o obywatelstwie ma skutek odnoszący się nie tylko do stanu cywilnego osoby (przywrócenie praw obywatelskich lub praw wynikających z zamieszkania w Królestwie), ale skutkuje również przywróceniem praw majątkowych utraconych wskutek ustania. Z tego względu postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku staje się bezprzedmiotowe i nadaje się do umorzenia, jeśli przywrócenie nastąpiło do zakończenia rozprawy głównej.

(5)
Sąd Królestwa zwraca jednak uwagę, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o obywatelstwie prawa majątkowe należące do masy spadkowej z mocy samego prawa nabywa spadkobierca już w chwili otwarcia spadku, tj. z chwilą ustania osoby. Ponieważ możliwe jest rozporządzenie składnikami majątku należącymi do masy spadkowej również przed uzyskaniem orzeczenia o stwierdzenie nabycia spadku, Sąd Królestwa czuje się w obowiązku odnieść pokrótce również do tej kwestii, mimo że nie należy ona wprost do pytania zadanego przez Sąd Prowincji, jako zagadnienia o szczególnej wadze prawnej.

(5.A)
Zdaniem Sądu Królestwa na gruncie obowiązującego prawa należy uznać, że nabycie spadku z chwilą ustania osoby (spadkodawcy) następuje pod warunkiem rozwiązującym, że spadkodawca nie zostanie przywrócony w Rejestrze do chwili stwierdzenia nabycia spadku. Od chwili uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku spadkobierca staje się nabywcą w dobrej wierze i jako taki korzysta z silnej ochrony przed ewentualnymi roszczeniami przywróconego do Rejestru spadkodawcy. Ze względu na deklaratoryjny charakter tego orzeczenia, możliwe jest oczywiście rozporządzenie składnikami majątku należącego do masy spadkowej również przed uzyskaniem tego orzeczenia. Rozporządzenia składnikami majątku spadkowego dokonane przez spadkobiercę przed sądowym stwierdzeniem nabycia spadku nie korzystają jednak z ochrony przysługującej nabywcy w dobrej wierze. Spadkobierca naraża się wówczas na roszczenia spadkodawcy o zwrot składników majątku należących do masy spadkowej. Dobrą wiarę dalszych nabywców określać należy na zasadach ogólnych.

(5.B)
Prawomocne orzeczenie stwierdzające nabycie spadku ma również ten skutek, że przywrócenia spadkodawcy do Rejestru nie dokonuje się już na podstawie „danych dotyczących posiadanego majątku zachowanych w archiwum Rejestru oraz pozostałych rejestrów i informatycznych baz danych Królestwa”, skoro majątek ten został już w dobrej wierze nabyty przez inne osoby (spadkobiercę lub spadkobierców, ewentualnie dalszych nabywców składników majątku należącego do masy spadkowej). W tym wypadku przywrócony spadkodawca może kierować roszczenie o zwrot do osób uprawnionych do tych składników tylko na zasadach ogólnych, a dane dotyczące majątku, o których mowa w art. 34 ustawy o obywatelstwie mogą mieć znaczenie wyłącznie dowodowe.

(6)
Ze względu na to, że przywrócenia do Rejestru dokonuje się postanowieniem królewskim, podlegającym ogłoszeniu w sposób przewidziany dla aktów urzędowych, a więc jest znane sądowi z urzędu, sąd umarza postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po osobie przywróconej także z urzędu.

Mając powyższe na uwadze, uchwalono jak w sentencji.

(-) prof. jur. net. Edward A. Krieg, RS.
(-) dr jur. net. Robert I, RS.