Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o Rządzie Królewskim

BPSK nr 3580
Tekst jednolity ustawy

USTAWA FEDERALNA
z dnia 26 listopada 2002 roku
[ogłoszono 28 listopada 2002 roku]
[t.j. z dnia 20 czerwca 2013 roku]
o Rządzie Królewskim.

Art. 1.
1. Ustawa niniejsza określa zasady powoływania i odwoływania członków Rządu Królewskiego, zwanego dalej „Rządem”, określania ich zadań i kompetencji oraz tryb pracy Rządu.
2. Ustawa niniejsza określa również uprawnienia Premiera Rządu, zwanego dalej „Premierem”, w zakresie kierowania pracami Rządu.

Art. 2.
1. Rząd jest organem Królestwa w zakresie sprawowania federalnej władzy wykonawczej.
2. Rząd działa na podstawie Konstytucji i innych federalnych aktów normatywnych.
3. W zakresach przewidzianych poszczególnymi prawami krajowymi, Rząd lub poszczególni jego członkowie mogą pełnić określone zadania w ramach władztwa właściwych Prowincji.

Art. 3.
1. Rząd składa się z Premiera i ministrów.
2. Minister kieruje określonym działem administracji federalnej, przy czym dopuszczalne jest powierzenie kilku działów jednemu ministrowi; Premier może kierować działem lub działami administracji.
3. W skład Rządu mogą wchodzić ministrowie nie kierujący działem administracji federalnej, przy czym nie mogą oni stanowić większości członków Rządu.
4. Król powołuje i odwołuje ministrów na wniosek Premiera. Król może samodzielnie odwołać ministra.
5. Odwołując Premiera, Król powierza mu tymczasowe pełnienie obowiązków Premiera do czasu powołania następcy, co winno nastąpić niezwłocznie; przepis stosuje się odpowiednio do ministra, chyba że Premier nie ma zamiaru wnioskować o powołanie następcy odwołanego ministra.
6. Król nie może powoływać nowych ministrów bez wcześniejszego mianowania Premiera. Jeśli doszło do odwołania całego Rządu, Król powołuje Premiera i ministrów równocześnie.
(art. 3 w brzmieniu nadanym art. 1 (1) ustawy federalnej z dn. 6 lutego 2012 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 2593)

Art. 3a.
Zarządzeniem wydanym przez Premiera może zostać powołany Wicepremier Rządu Królewskiego. Wicepremier wchodzi w skład Rady Królestwa z chwilą powołania. O przekazaniu wykonywania swoich obowiązków Wicepremierowi Premier ogłasza publicznie.
 (dodany na mocy art. 1 (2) ustawy federalnej z dn. 6 lutego 2012 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 2593)

Art. 4.
1. Działem administracji federalnej jest zakres spraw powiązanych merytorycznie, należących do właściwości organów federalnych.
2. Tworzy się następujące działy administracji Królestwa:
(1) (skreślony);
(2) budżet;
(3) gospodarka;
(4) informacja;
(5) kultura;
(6) mienie Królestwa;
(7) nauka;
(8) (skreślony);
(9) obywatelstwo;
(10) (skreślony);
(11) sprawiedliwość;
(12) sprawy zagraniczne;
(13) (skreślony);
(14) promocja.
(pkt 14 dodany art. 1 (1) dekretu królewskiego z dn. 20 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 3576)

Art. 5.
1. (skreślony)
2. Dział budżet obejmuje sprawy związane z opracowywaniem i wykonywaniem ustawy budżetowej, a także sprawy związane z finansowaniem działalności organów Królestwa oraz sprawy z zakresu podatków i innych publicznoprawnych dochodów Skarbu Królestwa.
3. Dział gospodarka obejmuje sprawy związane z organizacją i wspieraniem rozwoju gospodarki Królestwa, w tym sprawy związane z organizacją wymiany handlowej z innymi państwami oraz sprawy związane z pomocą udzielaną przedsiębiorstwom ze Skarbu Królestwa, a także sprawy związane z pieniądzem Królestwa.
4. Dział informacja obejmuje sprawy związane z udzielaniem informacji o funkcjonowaniu organów Królestwa, w tym Króla, z wyłączeniem Rady Królestwa i Izby Poselskiej, w razie jej ustanowienia.
5. Dział kultura obejmuje sprawy związane z rozwojem i ochroną kultury Królestwa oraz propagowaniem aktywności sportowej.
6. Dział mienie Królestwa obejmuje sprawy związane z zarządzaniem własnością Skarbu Królestwa, z wyjątkiem zasobów naturalnych, oraz wykonywaniem innych praw i obowiązków o charakterze prywatnoprawnym, z wyjątkiem zatrudnienia.
7. Dział nauka obejmuje sprawy związane z rozwojem nauki, w tym sprawy związane z prowadzeniem instytucji oświatowych.
8. (skreślony)
9. Dział obywatelstwo obejmuje sprawy związane z ewidencją obywateli, mieszkańców i imigrantów Królestwa oraz swobodami obywatelskimi.
10. (skreślony)
11. Dział sprawiedliwość obejmuje sprawy związane z ochroną porządku prawnego, w tym sprawy związane z działalnością prokuratury, adwokatury i innych instytucji pomocy prawnej, a także sprawy związane z wykonywaniem orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych.
12. Dział sprawy zagraniczne obejmuje sprawy związane z reprezentowaniem interesów Królestwa wobec innych państw, w tym sprawy związane z tworzeniem, działalnością i znoszeniem przedstawicielstw dyplomatycznych Królestwa oraz przyjmowaniem przedstawicielstw państw obcych.
13. (skreślony)
14. Dział promocji obejmuje sprawy związane z prowadzeniem działań mających w szczególności na uwadze oddziaływania na potencjalnych przyszłych obywateli Królestwa polegające między innymi na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat Królestwa i zachęcić do aktywnego udziału w jego pracach.
(pkt 4 w brzmieniu nadanym art. 1 (2) dekretu królewskiego z dn. 20 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 3576)
(pkt 14 dodany art. 1 (3) dekretu królewskiego z dn. 20 czerwca 2013 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 3576)

Art. 6.
Działy administracji powierza ministrom Król na wniosek Premiera. Król ustala oficjalną nazwę ministra i określa czy minister będzie obsługiwany przez odrębne ministerstwo; ministerstwo nosi nazwę odpowiadającą oficjalnym nazwom obsługiwanych ministrów.

Art. 7.
1. Premier kieruje pracami Rządu, w szczególności koordynuje współpracę między ministrami i sprawuje bezpośredni nadzór nad ich działalnością.
2. W ramach kierowania pracami Rządu Premier ustala w szczególności priorytety Rządu oraz szczegółowy plan jego prac.
3. W ramach nadzoru nad działalnością ministrów Premier może w szczególności uchylić akty urzędowe ministra; nie dotyczy to rozporządzeń federalnych.
4. Minister kierujący określonym działem administracji federalnej, w ramach swojej właściwości:
(1) odpowiada za należyte funkcjonowanie podległych organów federalnych;
(2) jest przełożonym funkcjonariuszy federalnych zatrudnionych w podległych organach federalnych;
(3) (skreślony);
(4) współpracuje z odpowiednimi organami Prowincji;
(5) wykonuje inne kompetencje przewidziane prawem.
5. Rozporządzenie federalne wydane przez Premiera może uszczegółowić zadania i kompetencje poszczególnych członków Rządu.
6. Premier na wniosek ministra może powoływać i odwoływać wiceministra jako funkcjonariusza podległego danemu ministrowi.

Art. 8.
1. Czynne i bierne prawo dostępu do forum Rządu mają członkowie Rządu, upoważnieni przez nich zastępcy, Król, a także Marszałek Izby Poselskiej oraz Przewodniczący Rady Królestwa.
2. Bierny lub czynny dostęp do forum Rządu mogą otrzymać osoby, które złożyły Premierowi wniosek o jego przyznanie – o ile jest to uzasadnione z punktu widzenia prac Rządu.
(art. 8 ust. 1 w brzmieniu nadanym art. 1 (5) ustawy federalnej z dn. 6 lutego 2012 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 2593)

Art. 9.
1. W sprawach określonych prawem Królestwa, Rząd podejmuje decyzje w drodze uzgodnień prowadzonych przez Premiera.
2. Jeżeli podjęcie decyzji w drodze uzgodnień okaże się niemożliwe, Rząd podejmuje decyzje w drodze uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów.
3. Głosowanie polega na publikowaniu głosów przez członków Rządu na forum Rządu.
3a. W głosowaniu zwyczajnym dopuszcza się głosy „za”, „przeciw” lub „wstrzymuję się”.
3b. W głosowaniu alternatywnym dopuszcza się głosy wskazujące wybraną z opcji oraz głosy „przeciw wszystkim” lub „wstrzymuję się”.
4. Premier lub wyznaczony przezeń minister zarządza głosowanie, prowadzi je i ogłasza jego wyniki.
5. Zarządzający głosowanie może zarządzić głosowanie przeciwko projektowi uchwały; w takim wypadku uchwałę uznaje się za podjętą, jeżeli w wyznaczonym terminie, nie krótszym aniżeli 3 dni, swój sprzeciw zgłosi mniej aniżeli połowa członków Rządu.
(art. 9 ust. 5 w brzmieniu nadanym art. 1 (6) ustawy federalnej z dn. 6 lutego 2012 roku o zmianie ustawy federalnej o Rządzie Królewskim – BPSK Nr 2593)

Art. 10.
1. W wypadkach nie cierpiących zwłoki Premier może wydać rozporządzenie federalne, którego wydanie przepisy odrębne powierzają Rządowi.
2. Rozporządzenie federalne wydane przez Premiera, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, obowiązuje nie dłużej aniżeli 21 dni.

Art. 11.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Premier i ministrowie Królestwa, urzędujący w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowują swoje stanowiska.