Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o stolicy Królestwa i Domenie Królewskiej

BPSK Nr 69
LDKD #10035

USTAWA FEDERALNA
z dnia 14 listopada 2005 roku

[j.t. z dnia 6 marca 2014r.]

o stolicy Królestwa i Domenie Królewskiej.

My, Paweł, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Luindoru, Morlandu, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii, etc.

na zgodny wniosek Senatorów i Posłów w Naszym Parlamencie zgromadzonych stanowimy, co następuje:

ROZDZIAŁ I

Postanowienia ogólne

Art. 1.
1. Ustawa niniejsza określa ustrój i organizację Królewskiego Stołecznego Miasta Dreamopolis, zwanego dalej „Dreamopolis”, będącego konstytucyjną stolicą Królestwa, oraz status Domeny Królewskiej.
2. Niniejsza ustawa nie może być interpretowana jako naruszająca królewską prerogatywę do sprawowania bezpośredniej zwierzchności nad Domeną Królewską.

ROZDZIAŁ II

Dreamopolis

Art. 2.
1. Dreamopolis stanowi część Domeny Królewskiej.
2. Dreamopolis, w zakresie określonym prawem federalnym, jest samorządne.
3. Dreamopolis posiada osobowość prawną.

Art. 3.
1. Organem Dreamopolis jest Lord Burmistrz.
2. Lorda Burmistrza powołuje i odwołuje Król.
3. Lord Burmistrz odpowiada za należyte funkcjonowanie Dreamopolis.
4. Lord Burmistrz, w zakresie nie uregulowanym odrębnie przez prawo federalne, może wydawać ordonanse jako akty prawa miejscowego, obowiązujące na obszarze Dreamopolis.
5. W sprawach indywidualnych Lord Burmistrz wydaje decyzje.
6. Król, na wniosek Lorda Burmistrza, może nadać Dreamopolis statut dookreślający ustrój wewnętrzny miasta, w tym ustanawiający inne organy samorządu miejskiego.
7. W razie nadania, statut stanowi akt prawa miejscowego w rozumieniu ust. 4, nadrzędny wobec ordonansów.

Art. 4.
1. Lordowi Burmistrzowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej listą cywilną, jednak nie więcej niż 4.000 D miesięcznie.
2. Wynagrodzenia wypłaca się do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wypłaca się wynagrodzenie.
3. Jeżeli Lord Burmistrz został powołany lub odwołany w trakcie miesiąca, należne wynagrodzenie oblicza się w ten sposób, że miesięczną wartość wynagrodzenia dzieli się przez 30 i mnoży przez liczbę dni w danym miesiącu, w trakcie których pozostawał na stanowisku.
4. Lordowi Burmistrzowi przysługuje prawo zamieszkania w Ratuszu przez czas zajmowania stanowiska i w ciągu 7 dni po jego opuszczeniu; Król odwołując Lorda Burmistrza może postanowić, że odwołanemu nie przysługuje prawo zamieszkania.
5. Lord Burmistrz może zrzec się przysługującego mu wynagrodzenia.

Art. 5.
1. Prawo do czasowego zamieszkania na terenie Dreamopolis bez zamiaru stałego pobytu przysługuje każdemu obywatelowi Królestwa, a także każdemu cudzoziemcowi przebywającemu legalnie na terenie Królestwa na podstawie odrębnych przepisów.
2. Prawo stałego zamieszkania na terenie Dreamopolis z zamiarem stałego pobytu przysługuje osobom zameldowanym w Domenie Królewskiej.
3. Lord Burmistrz prowadzi rejestr mieszkańców, uwzględniający rodzaje zamieszkania.

Art. 6.
1. Przedsiębiorca może otworzyć w Dreamopolis przedstawicielstwo swojego przedsiębiorstwa, jeżeli posiada stałą siedzibę w jednej z Prowincji Królestwa.
2. Federalne organy władzy publicznej, a także instytucje federalne utrzymywane przez Królestwo lub korzystające z jego pomocy w zakresie równym co najmniej połowie ich rocznego budżetu, mają pierwszeństwo w uzyskaniu nieruchomości w Dreamopolis celem ustalenia swojej siedziby.
3. Lord Burmistrz prowadzi rejestr nieruchomości, uwzględniający stosunki własnościowe.

Art. 7.
1. Finansowanie działalności Dreamopolis następuje w pierwszej kolejności z jego własnych środków, gromadzonych w szczególności z tytułu dochodów z posiadanego majątku oraz należnych podatków i opłat.
2. Dreamopolis może ubiegać się o dotacje publiczne na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
3. Wszelkie nieruchomości znajdujące się na obszarze Dreamopolis, nie należące do innych podmiotów, stanowią własność miasta.

Art. 8.
1. Dreamopolis może pobierać podatek od nieruchomości położonych w jego granicach, z wyłączeniem nieruchomości zajmowanych przez federalne organy władzy publicznej.
2. Zobowiązanymi do uiszczenia podatku są właściciele nieruchomości lub inne osoby faktycznie władające nieruchomością; jeżeli jest kilku zobowiązanych, odpowiadają oni solidarnie za uiszczenie należnego podatku.
3. Stawkę podatkową ustala akt prawa miejscowego w wysokości nie wyższej aniżeli 1.000 D miesięcznie od nieruchomości.
4. Wysokość stawki podatkowej może być zróżnicowana ze względu na położenie nieruchomości w określonej strefie podatkowej, na jakie Dreamopolis może zostać podzielone, jak również obszar nieruchomości.

5. Akt prawa miejscowego może ustalić system ulg i zwolnień, zmierzający do zapewnienia wszechstronnego rozwoju Dreamopolis.

ROZDZIAŁ III

Domena Królewska

Art. 9.
1. Domenę Królewską stanowią obszary Królestwa wyłączone spod jurysdykcji Prowincji, podległe bezpośrednio i wyłącznie Królowi.
2. (skreślony)
3. Domena Królewska posiada osobowość prawną.

Art. 10.
1. Rozszerzenie Domeny Królewskiej następuje w drodze postanowienia królewskiego wydanego w porozumieniu z właściwym Namiestnikiem Koronnym, przekazującym w imieniu Prowincji określone obszary Królowi.
2. Jeżeli przekazanie określonych obszarów przez Prowincję prowadziłoby do zmiany granic między Prowincjami, przekazanie wymaga zgody Rady Królestwa.
3. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, obszary przyłączone do Królestwa na skutek porozumień międzynarodowych lub innych podobnych zdarzeń, stają się częścią Domeny Królewskiej z chwilą ogłoszenia stosownego postanowienia królewskiego.

Art. 11.
1. Na obszarze Domeny Królewskiej obowiązuje prawo federalne.
2. Ilekroć prawo federalne odsyła do prawa krajowego, na obszarze Domeny Królewskiej obowiązują przepisy ustalone przez Króla, jak również odrębne akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze miast lub innych wydzielonych obszarów Domeny Królewskiej.
3. O wydzieleniu obszarów, o których mowa w ustępie poprzedzającym, w tym lokacji nowych miast, postanawia Król.
4. Postanowienie królewskie wydzielające nowe obszary, w tym postanowienie lokujące nowe miasto, określa w szczególności:
(1) granice obszaru, które mogą być przedstawione w formie graficznego załącznika;
(2) wewnętrzną organizację obszaru;
(3) rozstrzygnięcie w przedmiocie osobowości prawnej obszaru.

Art. 12.
1. Król może postanowić o powołaniu Lorda Gubernatora Domeny Królewskiej, zwanego dalej „Lordem Gubernatorem”.
2. W razie powołania, Lord Gubernator jest urzędnikiem nadwornym sprawującym w imieniu Króla zarząd Domeny Królewskiej lub jej części, stanowiąc jej organ.
3. Lordowi Gubernatorowi nie przysługuje wynagrodzenie ze środków Skarbu Królestwa; nie wyklucza to przyznania wynagrodzenia ze środków Domeny Królewskiej.

Art. 13.
1. Stosownie do możliwości technicznych Centralnego Rejestru Mieszkańców, królowie seniorzy zameldowani są w Domenie Królewskiej.
2. Prawo zameldowania w Domenie Królewskiej przysługuje:
(1) Premierowi Rządu Królewskiego;
(2) ministrom federalnym;
(3) sędziom Sądu Królestwa;
(4) Marszałkowi Armii Królestwa;
(5) urzędnikom nadwornym oraz innym członkom Dworu Królewskiego.
3. Król według swego uznania może, mając na względzie pełnione szczególne funkcje lub zasługi, nadać przywilej zameldowania w Domenie Królewskiej innym osobom niż wymienione w ustępie poprzedzającym.
4. Zameldowanie w Domenie Królewskiej jest równoznaczne z wymeldowaniem z dotychczas zamieszkiwanej Prowincji.

ROZDZIAŁ IV

Postanowienia końcowe

Art. 14.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, tracą moc:
(1) ustawa federalna z dnia 29 maja 2004 roku o stolicy Królestwa i Domenie Królewskiej (j.t. – BPSK Nr 221;http://dreamland.l.pl/sk/sk/articles.php?id=221);
(2) dekret królewski z dnia z dnia 31 października 2004 roku o organizacji Domeny Królewskiej (j.t. – BPSK Nr 432;http://dreamland.l.pl/sk/sk/articles.php?id=432).
3. Dreamopolis jest następcą prawnym Dreamopolis Królewskiego i Dreamopolis Książęcego, o których mowa w ustawie federalnej wymienionej w ustępie poprzedzającym.
4. Pozostałe miasta istniejące na obszarze Domeny Królewskiej w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują swój dotychczasowy status.